Yüz Yogası Nedir? Nasıl Yapılır?

27.04.2020
A+
A-

Yüz yogası nedir? Faydaları nelerdir? Yüz yogası hareketleri nasıl yapılır? Yüz yogası teknikleri ile yanak sarkması, gıdı, alın kırışıklığı problemlerine son verebilirsiniz.

Yüz Yogası Nedir?  Nasıl Yapılır?

Yüz yogası yüzümüzdeki kasları çalıştırıp bu kasların daha sıkı olmalarını sağlar. Nasıl ki vücudumuzdaki kasları çalıştırmadığımızda sarkma, kilo alma, çatlama, selülit oluyorsa yüzümüzde de aynı durum söz konusudur. Tıpkı vücudumuz gibi yüzümüzün de spora ihtiyacı vardır. Bu spor ise yüz yogası olarak adlandırılır.

Yüz yogasının faydaları

Yüz yogasında amaç yüzdeki kasları çalıştırıp yüzü daha diri göstermektir. Yaşa göre 5 ila 30 dakika arasında değişen süre ile yüz yogası yapılabilir. Yüz yogasının etkisini arttırmak için hareketlere başlarken cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Yüz yogası yüzdeki kırışıkları arttırmaz. Tam tersi kırışık karşıtıdır. Düzenli ve doğru yapıldığında botoks etkisi yapar. Üstelik botoks ya da diğer işlemler gibi acılı, zararlı değildir.

Hareketleri ayna karşısında yapmaya özen gösterin, böylelikle doğru ya da yanlışı daha kolay anlarsınız. Ayrıca yogadaki değişim için her gün bir fotoğraf çekebilirsiniz. Değişime siz de hayran kalacaksınız.

Yüz Yogası Hareketleri

Temel yüz yogası hareketleri her gün düzenli bir şekilde uygulandığında yüzünüzdeki ve cildinizdeki değişiklere çok şaşıracaksınız. Yüz yogası teknikleri sayesinde yanak sarkması, alın kırışıklığı, göz altı torbaları, gıdı gibi birçok sorundan kurtulabilirsiniz.

Balık Gülümsemesi

Bu hareket, dudak çevresindeki yağlanma ve kırışıklık için yapılmaktadır. Yanaklarınızı içine çekin, dudaklarınız büzülecektir. Aynaya baktığınızda bir balık ağzı görmelisiniz. Bu pozisyonda gülmeye çalışın. Bunu 5 ila 10 saniye boyunca sürdürün. 5 kez yapmanız yeterlidir. Her gülümsemeyi 10 saniye sayarsak toplam 60 saniyenizi alacak bir hareket, dudak kırışıklarınızın oluşmasını engelleyecek varsa da yok olmasını sağlayacaktır.

Dudak Hareketi

Dudaklarınızı “o” der gibi açın ve nefesi burundan alıp ağzınız o haldeyken nefesi geri verin. 5 tekrar yapabilirsiniz.

Yüz Tombulluğu Giderme

Yanaklarının çok tombul olduğunu düşünenlerin uygulaması gereken bir harekettir. Ağızdan nefes alın, nefesinizi tutun. Yüzünüz şişkin bir hal alacak. Sanki ağzınızda bir su varmış gibi düşünün, aldığınız nefesi sağ sola geçirin. Bu hareketi 5 defa sağa 5 defa sola olacak şekilde 10 kez yapabilirsiniz.

Sigara Kırışıklığı Giderme

Üst dudak bölgesinde olan sigara kırışıklığını gidermek bir balona ihtiyacınız var. Balonu alın sadece burundan nefes alarak balonu şişirmeye çalışın. Bunu yaparken de kaşlarınızı kaldırıp yüzünüze şaşkın bir ifade vermelisiniz. Her gün balonu bir önceki günden daha fazla şişirmeye çalışmalısınız.

Sarkan Gıdı Giderme

Bir yemek kaşığı bu hareketi yapmak için yeterli olacaktır. Yemek kaşığını alın, düz olan ucunu iki dudağınızın arasına yerleştirin. Kaşığı alt dudağınızla daha uzağa itmeye çalışın. Daha sonra aşağı doğru uzatın. Bunu yaparken gıdı bölgeniz gerilmeli.

Göz Çevresi Kırışıklığı Giderme

Bu hareket için iki elimizi kullanıyoruz. Bu hareketi yapmadan önce ellerimizi yıkayalım. Aksi taktirde yüzde yağlanma ya da hastalık bulaşma gibi istenmeyen sonuçlar doğabilir. İki elinizin işaret parmaklarını kaşlarınızın göz ile arasındaki bölgeye, kaş tarafına yakın olacak şekilde yerleştirin. Baş parmaklarınızı da aynı hizada olarak dudaklarının iki bitiş ucuna (yanlarına) yerleştirin. Bu pozisyonda nefes alın, nefes verirken parmaklarınız ile yüzünüzü aksi yönde (kulaklarınıza doğru) gerin. Gererken aynı zamanda baskı uygulayın. Bu şekilde 10 saniye kalın. 10 saniye sonunda kademeli olarak basıncı ve gerginliği azaltın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.