Yüz şekline uygun kakül saç nasıl kestirilir?

21.04.2020
A+
A-

Yüz şekline uygun kakül modelleri nelerdir? Hangi kakül modeli hangi yüz şekline uyar? Kahkül saç seçimi nasıl yapılmalıdır?

Yüz şekline uygun kakül saç nasıl kestirilir?

Pek çok kadın hayatının belli dönemlerinde kendinde değişiklik yapma ihtiyacı hisseder. Bu değişiklik genel olarak saça uygulanan bir değişiklik olur. Karar vermesi çok zor olsa da bu dönemlerden birinde kakül kestirmeyi düşünenler ve uygulayanlar olmuştur. Yapılan bu değişiklikten sonra kimi çok memnun kalırken kimi hayatının hiçbir döneminde bir daha yapmayacağını düşünür. Uzatmak için aylarca bekler. Tüm bu süreci yaşamak istemeyenler ise saçına kaynak yaptırır. Bunların önüne geçmek için ise takma kakül tercih edilebilir. Tüm bu yakışıp yakışmamanın yanında bir de kullanım zorluğu vardır.

Aslında doğru yüz tipine doğru kesim uygulandığında mükemmel bir değişim yaratılabilir. Kare, oval, üçgen ve yuvarlak olmak üzere 4 farklı yüz şekli vardır ve hepsini güzel gösterecek farklı kakül şekilleri mevcuttur.

Köşeli Yüz Tipine Uygun Kakül Modelleri

Kare ya da köşeli yüz tipine sahip kişilerin yüz hatları çok keskindir ve daha soft hale getirmek için uzun ve sık kakül kesimi tercih edilmelidir. Böylelikle o sivri görüntünün yerini daha yuvarlak bir görüntü alacaktır. Özellikle geniş alına sahip kişiler, uzun kakül kesimini korkmadan tercih edebilirler.

Kalp Yüz Tipine Uygun Kakül Modelleri

Üçgen ya da kalp yüz tipi dediğimiz çenesi sivri ve geniş alına sahip olan yüz hatları ise seçimlerini yan kakül kesiminden yana kullanmalılar. Yan kakül kesimi sayesinde alın kısmının daha dar görünmesini sağlayabilirler.

Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Kakül Modelleri

Yuvarlak yüz tipine sahip kadınlar ise yüz hatlarını daha keskin ve köşeli göstermek isterler. Bunun için tercih edecekleri en iyi model parçalı ya da yan kısımlara doğru ayrılan kakül kesimleri olacaktır. Bu dört yüz tipinden son olarak oval yüz tipi, en uygun biçime ve şekle sahip olan yüz tipidir. Çünkü bu yüz tipine her saç kesimi yakışır. Kakülü nasıl kestirirse kestirsin kesinlikle yüze uyum sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek şey tarza uygun bir kakül modeli yakalamaktır.

Üçgen Yüz Tipine Uygun Kakül Modelleri

Bütün bu yüz tiplerinin yanında bir de dar alınlar ve yüzü uzun olan kadınlar vardır. Bu iki tip için de uygun kakül modelleri vardır. Alnın büyük gözükmesi kadar küçük gözükmesinin de dezavantajları bulunmaktadır. Her ne kadar dar alına kakül yakışmaz denilse de bu doğru değildir. Küçük alına sahip olanlar simetrik bir görünüm vermez ve bunu dengelemek için yapılacak en önemli adım, doğru kakül kesimi olacaktır. Kakülü yana ayırarak asimetrik bir kesimle elmacık kemiklerine uzanan bir görüntü vermek, o simetrik görüntünün yakalanmasına yardımcı olacaktır. Tercih edilmemesi gereken kesim düz uzanan saç stilleridir. Alın dar olduğundan dolayı yüz kafadan çok daha büyük görünecektir. Bir diğeri ise yüzü uzun olan kadınlar. Yüzün orantılı bir şekilde gösterilmesi için kakül kesimi buna yardımcı olacaktır. Yüzün uzun olması sebebiyle kakül modelinin pek önemi yoktur. Dar alına yakışmayan düz ve uzun kaküller bu yüz tipinde kurtarıcı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.